24 червня 2026 року відбулося чергове засідання колегії Національної комісії зі стандартів державної мови під головуванням Голови Національної комісії ‒ голови колегії Юлії Чернобров. Учасники колегії ‒ провідні вчені, викладачі та представники органів державної влади ‒ зосередили увагу на стратегічних мовних питаннях та викликах сьогодення.
Член Комісії Ольга Гриценко доповіла про виконання завдань Національної програми адаптації законодавства України до права Європейського Союзу (acquis ЄС), членство Комісії в Європейській асоціації екзаменаційних рад з іноземних мов (ALTE) – з 2024 року як асоційованого члена, з 2025 року – як учасника програми ALTE Membership PLUS, що забезпечує системне впровадження міжнародних стандартів в галузі мовного оцінювання.
За результатами отриманої консультації експерти ALTE визнали іспит з української мови для отримання громадянства таким, що відповідає більшості стандартів якості ALTE.
Комісія також співпрацює з Європейською федерацією національних мовних інституцій (EFNIL), Європейською асоціацією з мовного тестування й оцінювання (EALTA), Міжнародним інформаційним центром з термінології (Infoterm) та Європейською асоціацією з термінології (EAFT).
Питання кодифікації реабілітаційної термінології висвітлив Валентин Савченко, керівник робочої групи з напрацювання проєкту стандарту державної мови «Термінологія в галузі охорони здоров’я та соціального забезпечення. Термінологія терапії і реабілітації», доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри фізичної терапії та ерготерапії Київського столичного університету імені Бориса Грінченка, який розповів про напрацювання проєкту документа, окреслив проблемні аспекти й наголосив, що цей стандарт державної мови ‒ важливий для державної мовної політики документ, інструмент розвитку української медичної науки, удосконалення професійної освіти та інтеграції України до європейського простору охорони здоров’я.
Підбиваючи підсумки засідання, Голова Комісії Юлія Чернобров наголосила, що головними завданнями Комісії залишаються посилення експертної взаємодії з профільними установами та міжнародна співпраця. Акцентувала увагу на тому, що органи державної влади мають оперативно реагувати на запити суспільства й забезпечувати функціонування державної мови як чинника зміцнення національної ідентичності.
Комісія щиро дякує всім членам колегії та запрошеним гостям за активну участь у дискусії та вагомий внесок у розвиток державної мовної політики!