• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
Місія, функції та завдання

НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ ЗІ СТАНДАРТІВ ДЕРЖАВНОЇ МОВИ – центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом, діяльність якого спрямовує та координує Кабінет Міністрів України через міністра, який очолює центральний орган виконавчої влади у сфері освіти й науки.


Комісія створена вперше в історії України у результаті імплементації Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» як інституція виконавчої гілки влади відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 06 листопада 2019 року № 911 «Деякі питання Національної комісії зі стандартів державної мови». Комісія поєднує логіку інститутів виконавчої влади та наукових інституцій.

Діяльність Комісії має на меті ствердження і розвиток національної мови України, її логічну, послідовну, доцільну та науково обґрунтовану стандартизацію.

Завданням Комісії є збереження та розвиток державної мови через встановлення стандартів державної мови і методів перевіряння рівня володіння державною мовою, необхідного для набуття громадянства чи зайняття визначених законами посад.


Національна комісія організовує іспитовий процес з державної мови й усе, що з ним пов’язано, для громадянина, який прагне посісти державні посади в Україні, а також для особи, яка має намір отримати українське громадянство; стандартує державну мову на рівні правописних норм, термінології, транслітерації й транскрипції.


Іспит на володіння державною мовою осіб, які претендують на зайняття державних посад, складають громадяни України. Ідеологічно іспит є засобом досягнення вищого соціального становища, інструментом кар’єрного зростання, статусним символом людини-державника. З погляду змісту іспит покликаний перевіряти вміння якісно комунікувати від імені держави.


Іспит на здобуття громадянства є елементом міграційної політики держави, який використовують усі модерні спільноти. Мовний іспит на громадянство покликаний забезпечити державу інструментом розбудови суспільства шляхом натуралізації; допомогти натуралізованому громадянинові розуміти політичні принципи, переконання, культуру, історію, бачення майбутнього української держави та суспільства.


Стандартування мови, її термінології вимагає використання стандартованої мови, відомої усім членам суспільства на усій території держави, що забезпечить рівний доступ до держави усіх громадян.

Комісія напрацьовує з урахуванням пропозицій та висновків наукових та освітніх установ і затверджує стандарти державної мови, зокрема: правопис української мови та зміни до нього; українську термінологію, зокрема правничу, медичну, дипломатичну; стандарти транскрибування і транслітерації. Під час напрацювання стандартів української термінології в різних галузях Комісія сприяє застосуванню українських слів, словосполучень і термінів замість іншомовних.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux