6 травня 2025 року Голова Національної комісії зі стандартів державної мови Юлія Чернобров узяла участь у XV Міжнародній науковій конференції «Термінологія і сучасність», яку організували Інститут української мови НАН України та Комітет наукової термінології при Президії НАН України.
У вітальному виступі Юлія Чернобров зауважила, що питання розвитку національної термінології набуває особливого державницького значення, коли нові виклики треба враховувати і тим, хто формує мовну політику, і тим, хто її реалізовує. Розповіла про напрацювання Комісії в напрямі стандартизації термінології, співпрацю із закладами вищої освіти, науковими установами, органами державної влади.
«Від того, наскільки системно, структуровано, логічно та вмотивовано будуть описані й лексикографічно представлені термінні масиви української лексики, буде залежати магістральний напрям розвитку нових терміносистем: їхня національна основа, здатність швидко реагувати та створювати нові терміноелементи на базі питомих чи запозичених слів, опірність до перенасичення чужими і зайвими елементами, що розмивають цілісність сприйняття, часто ведуть до шкідливої і нічим не мотивованої варіативності терміна», – зазначила Голова Комісії й акцентувала, що збереження та розвиток української наукової мови – це не лише питання мовознавства, а й питання національної безпеки та суверенітету України в глобалізованому світі.
Науковий захід об’єднав провідних фахівців у царині мовознавства, термінології та інших галузей науки з України, Польщі, Німеччини, Канади, Болгарії та Словаччини. У межах секцій «Теорія терміна. Термін і мовна практика», «Термінологія лінгвістики. Теорія термінографії та практика укладання галузевих словників», «Галузеві терміносистеми природничих наук», «Галузеві терміносистеми гуманітарних та економічних наук», «Термін у тексті», «Фахова мова в системі освіти. Термін у навчальному тексті» конференція охопила як теоретичні засади термінознавства, так і практичні аспекти функціонування галузевих терміносистем.
XV Міжнародна наукова конференція «Термінологія і сучасність» є не лише майданчиком для обміну науковими ідеями, але й інтелектуальною площиною, де формуються стратегії розвитку української термінології в умовах глобальних викликів. Особливо важливим є поєднання зусиль фахівців-мовознавців та представників різних галузей знань для вироблення збалансованого підходу до термінотворення та термінографії.