• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
Огляд діяльності Національної комісії зі стандартів державної мови за квітень
опубліковано 30 квітня 2025 року о 11:22

Комісія забезпечила 6165 місць у 52 уповноважених установах для складання іспитів на рівень володіння державною мовою у квітні. Ураховуючи звернення громадян, охочих підтвердити свій рівень володіння державною мовою, Комісія відкрила 285 додаткових місць у центрах іспитування уповноважених установ. 

Комісія провела 7 засідань, де вирішували питання, пов’язані з напрацюванням стандартів державної мови та процедурою складання іспиту на визначення рівня володіння державною мовою: встановлення результатів складання іспиту, розгляд скарг, зміна повноважень інструкторів та екзаменаторів Комісії та багато інших. За підсумками засідань ухвалено 32 рішення, з якими можна ознайомитися на офіційному вебсайті Комісії. 

За результатами складених іспитів у квітні Комісія видала 3347 державних сертифікатів про рівень володіння державною мовою особам, які зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків, а також 2 державні сертифікати особам, які мають намір набути громадянство України. Відмовлено у видачі державних сертифікатів про рівень володіння державною мовою 58 особам. 

2645 осіб, які зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків, підтвердили рівень вільного володіння державною мовою. 

2 квітня 2025 року Голова Комісії Юлія Чернобров взяла участь в обговоренні доповіді члена-кореспондента НАН України Олександра  Тараненка «Українська літературна мова кінця ХХ – першої чверті ХХІ ст.: стан та тенденції розвитку» на засіданні Президії Національної академії наук України. У виступі провела паралель із працею Юрія Шевельова про стан і статус української мови на межі ХІХ – ХХ століть. Наголосила, що сучасний етап розвитку української мови суттєво відрізняється від попередніх періодів, а ефективна реалізація мовної політики залежить від консолідованої позиції та скоординованої діяльності всіх її суб’єктів: від державних інститутів до академічної спільноти й усіх громадян України.  

11 квітня 2025 року відбулася зустріч Голови Комісії Юлії Чернобров, членів Комісії Наталії Мазур, Ольги Новікової та радниці-уповноваженої Президента України з питань безбар’єрності Тетяни Ломакіної.  

Юлія Чернобров зазначила, що Комісія як центральний орган виконавчої влади є активним учасником створення безбар’єрного простору, розповіла про здобутки й напрацювання щодо забезпечення рівних умов для складання іспиту на рівень володіння державною мовою для всіх претендентів. Учасники зустрічі окреслили перспективи подальшої співпраці, зокрема уніфікацію нормативно-правових документів та напрацювання стандарту державної мови з термінології безбар’єрності. 

15 квітня 2025 року відбулося чергове засідання колегії Національної комісії зі стандартів державної мови за головування Юлії Чернобров. 

Колегія розглянула питання про підсумки роботи Комісії у 2024 році, підсумки та перспективи міжнародної діяльності Комісії, проблемні питання напрацювання стандарту державної мови з термінології у сфері кібербезпеки. 

В обговоренні питань засідання взяли участь ТарасКремінь,Уповноважений із захисту державної мови, СергійГоловатий, керівник Центру правничої термінології Національної академії правових наук України, Богдан Ажнюк, директор Інституту мовознавства імені О. О. Потебні Національної академії наук України, Ніна Горголюк, заступник директора з наукової роботи Інституту української мови Національної академії наук України, та інші. 

Комісія вдячна членам колегії та всім запрошеним за активну громадянську позицію, фахові консультації та небайдужість до питань збереження й розвитку української мови! 

Комісія 16 квітня 2025 року запропонувала для громадського обговорення проєкт Стандарту державної мови «Термінологія у сфері безпеки державного кордону». Ознайомитися з проєктом та умовами обговорення можна за покликанням 

16 квітня 2025 року Голова Комісії Юлія Чернобров та члени Комісії Оксана Ковтунець, Наталія Мазур, Данута Мазурик, Володимир Мозгунов та Ольга Новікова відповідно до плану підвищення кваліфікації державних службовців категорії «А» розпочали навчання за загальною професійною (сертифікатною) програмою «Школа підготовки стратегів», організованою у Вищій школі публічного управління за підтримки проєкту технічної допомоги «Відновлення для всіх» (Recovery For All – RFA).  

Навчання спрямоване на формування цілісної системи державного стратегічного планування та управління в умовах глобалізації, євроінтеграції та післявоєнної відбудови.  

21 квітня 2025 року розпочалася реалізація ще одного положення меморандуму про співпрацю з Київським столичним університетом імені Бориса Грінченка ‒ виробнича практика студентів 1 курсу магістратури спеціальності «Філологія». У такий спосіб Комісія й Університет реалізують європейські принципи залучення молоді до публічної служби, спільно розширюють горизонти самореалізації майбутніх фахівців-філологів. 

22 – 23 квітня 2025 року заступник Голови Комісії Олександр Мирончук, члени Комісії Ольга Гриценко, Наталія Мазур, Ольга Новікова та Катерина Пономаренко взяли участь у презентації видань «Мовний коментар до Конституції України та інших нормативних актів» та «Англійсько-український правничий словник складної лексики», що стали вагомим результатом співпраці науковців Конституційного Суду України з мовознавцями Інституту української мови НАН України та Інституту мовознавства ім. О. О. Потебні НАН України. 

Комісія забезпечила 4680 іспитових місць у центрах іспитування уповноважених установ для складання іспиту на визначення рівня володіння державною мовою у травні2025 року. Реєстрація відбувається на іспитовій платформі https://exam.mova.gov.ua/. 

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux