Огляд новин Національної комісії зі стандартів державної мови за червень 2025 року

опубліковано 02 липня 2025 року о 09:20

Головне! У червні Комісія забезпечила 4190 іспитових місць для складання іспиту на рівень володіння державною мовою в 50 центрах іспитування уповноважених установ.

Комісія провела 8 засідань, де розглядала питання, пов’язані з напрацюванням стандартів державної мови та процедурою складання іспиту на визначення рівня володіння державною мовою, зокрема: встановлення результатів складання іспиту, аспекти діяльності уповноважених установ, які забезпечують проведення іспитів та перевірку й оцінювання їх результатів, розгляд скарг; внесення змін до Переліку сіл, селищ, міст, назви яких не відповідають стандартам державної мови, та рекомендацій щодо приведення назв таких сіл, селищ, міст у відповідність до стандартів державної мови тощо. За підсумками засідань ухвалено 22 рішення, з якими можна ознайомитися на офіційному вебсайті Комісії.

За результатами складених іспитів Комісія видала 3545 державних сертифікатів про рівень володіння державною мовою особам, які зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків, а також 11 державних сертифікатів особам, які мають намір набути громадянство України. Відмовлено у видачі державних сертифікатів про рівень володіння державною мовою 83 особам.

2834 особи, які зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків, підтвердили рівень вільного володіння державною мовою.

5 червня Верховна Рада України ухвалила Постанову № 11363, якою перейменовано 165 населених пунктів, назви яких містять символіку російської імперської політики або не відповідають стандартам державної мови. Значним внеском у підготовку Постанови стала експертна оцінка, яку надавала Національна комісія зі стандартів державної мови на запити підкомітету з питань деколонізації Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування щодо доцільності перейменування населених пунктів відповідно до вимог Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». Відповідно до пункту 11 статті 8 зазначеного Закону Комісія уклала й оприлюднила на своєму офіційному вебсайті Перелік сіл, селищ, міст, назви яких не відповідають стандартам державної мови, та рекомендації щодо приведення назв таких сіл, селищ, міст у відповідність до стандартів державної мови.

11 червня 2025 року в Інституті правотворчості та науково-правових експертиз Національної академії наук України відбулася зустріч директора Інституту, члена-кореспондента НАПрН України Олексія Кота, завідувача відділу науково-правових експертиз Лариси Красицької і Голови Комісії Юлії Чернобров та члена Комісії Ольги Новікової, на якій обговорили концептуальні проблеми реалізації мовної політики в Україні в контексті норм Законів України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» та «Про правотворчу діяльність», зокрема необхідність фахового супроводу термінотворчих процесів задля розвитку юридичної термінології на українському мовному ґрунті, потребу постійного різноаспектного аналізу юридичних термінів як системи понять спеціальної галузі наукового знання; важливість вивчення стилістичного використання правничих термінів із метою їхньої стандартизації та кодифікації.

Упродовж місяця Комісія провела низку важливих зустрічей із представниками Українського мовно-інформаційного фонду НАН України з метою розвитку співпраці у сфері створення національної автоматизованої системи лінгвістичних ресурсів та мовної інфраструктури. Зокрема, обговорили завдання Комісії щодо збереження та розвитку української мови як державної через напрацювання й затвердження правописних, термінологічних, транслітераційних і транскрипційних мовних стандартів та встановлення методів перевіряння рівня володіння українською мовою.

Першим практичним кроком реалізації попередніх домовленостей щодо реалізації завдань Державної цільової національно-культурної програми забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя до 2030 року (розпорядження Кабінету Міністрів України від 15 березня 2024 р. № 243-р) є організація спільного ініціювального заходу у форматі круглого столу, який стане майданчиком для вирішення концептуальних питань реалізації державної мовної політики.

У липні Комісія відкрила 3695 іспитових місць для складання іспиту. Запрошуємо до реєстрації на іспит. Реєстрація відбувається на іспитовій платформі https://exam.mova.gov.ua/.

Як завжди, усе найголовніше в інфографіці 👇

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux