Національна комісія зі стандартів державної мови нагадує, що стаття 7 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» визначає, що особа, яка має намір набути громадянство України, зобов’язана засвідчити відповідний рівень володіння державною мовою.
Документом, який засвідчує рівень володіння державною мовою цих осіб, є державний сертифікат про рівень володіння державною мовою (серія УМІ), що видає Комісія. Будь-яка особа може отримати державний сертифікат тільки за результатами успішно складеного іспиту на рівень володіння державною мовою для набуття громадянства.
Іспит містить чотири частини: «Слухання» та «Читання», «Письмо» та «Говоріння». Усна та письмова частини іспиту проходять з використанням комп’ютерної техніки. Письмова частина передбачає виконання тестових завдань, а усна – монологічне висловлювання.
Об'єднані частини «Слухання» та «Читання» містять 43 завдання, відведений час на виконання завдань цих двох частин – 1 година 15 хвилин, зокрема 15 хвилин на «Слухання» і 60 хвилин на «Читання». Максимальна можлива кількість балів – 43.
Частина «Письмо» містить 2 завдання, відведений час на виконання цієї частини – 40 хвилин, з яких 15 хв. на створення короткого повідомлення з опертям на умову; 25 хв. на створення докладного тексту за обраною темою. Максимальна можлива кількість балів – 33.
Частина «Говоріння» містить 3 завдання, відведений час на виконання цих завдань – 35 хвилин, з яких 10 хв. – на опис побаченого, 10 хв. – на відповіді на запитання, 15 хв. – на монологічне висловлювання. Максимальна можлива кількість балів – 38.
Установлення результатів. Результат іспиту встановлюють на підставі підрахунку балів за усі частини іспиту та перетворення їх у відсотки від 0 % до 100 %. Усі чотири частини іспиту рівноважні, результат за кожну становить 25 % від загальної кількості балів. За результатами складення іспиту максимально можна отримати 114 балів (100 %).
Важливо! Особа, яка має намір набути громадянство України, має володіти державною мовою не нижче середнього рівня першого ступеня.
Для того, щоб підтвердити володіння державною мовою на середньому рівні першого ступеня, необхідному для набуття громадянства України, потрібно отримати загальний результат 70 % – 100 %.
Комісія ухвалює рішення про встановлення результатів складання іспиту на визначення рівня володіння державною мовою не пізніше 15 календарних днів від дати складення іспиту.
Запис про видачу державного сертифіката Комісія робить у Реєстрі державних сертифікатів не пізніше наступного дня після встановлення результатів іспиту.
Державний сертифікат діє безстроково.
З метою отримання державного сертифіката вперше або підвищення визначеного рівня володіння державною мовою особа може повторно складати іспит необмежену кількість разів, але не частіше одного разу на чотири місяці.
Увага! Особи, які мають визначні заслуги перед Україною, у тому числі іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу у Збройних Силах України та нагороджені державною нагородою, і особи, прийняття яких до громадянства України становить державний інтерес для України, мають право на набуття громадянства України без засвідчення рівня володіння державною мовою. Такі особи зобов’язані опанувати державну мову на рівні, визначеному законодавством, упродовж одного року з дня набуття громадянства.
Бажаємо успіху!