Національна комісія зі стандартів державної мови долучається до Національного тижня безбар’єрності, що відбувається в межах реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні до 2030 року, розробленої за ініціативи першої леді Олени Зеленської. Це час, коли ми маємо запитати себе, чи достатньо зробили, щоб кожна людина почувалася гідною, вільною і мала вибір.
Національна комісія зі стандартів державної мови своєю діяльністю доводить, що державні інституції можуть і повинні створювати інклюзивне середовище для всіх громадян, незалежно від їхніх фізичних, сенсорних чи інших особливостей.
Відповідно до Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» Комісія забезпечує рівні права для складання іспиту на рівень володіння державною мовою всім претендентам, зокрема й особам з інвалідністю.
Для цього після численних консультацій із громадськими організаціями, органами влади та фахівцями щодо створення системи взаємодії для забезпечення рівних прав і можливостей Комісія розробила й затвердила Положення про створення спеціальних умов для складання іспиту на рівень володіння державною мовою претендентами – особами з інвалідністю.
Згідно із зазначеним документом спеціальними умовами для складання іспиту є:
1) безперешкодний доступ претендентів – осіб з інвалідністю до території та приміщень уповноважених установ, де відбуваються іспити на рівень володіння державною мовою;
2) допомога асистента (за потреби);
3) додатковий час (за потреби);
4) роз’яснення щодо процедури виконання письмової та усної частин іспиту, оформлені в паперовому вигляді (для претендентів – осіб з інвалідністю з порушенням слуху);
5) забезпечення зошитами із завданнями письмової частити іспиту, надрукованими рельєфно-крапковим шрифтом Брайля (для претендентів – осіб з інвалідністю з порушенням зору);
6) надання текстів завдань (для претендентів – осіб з інвалідністю з порушенням слуху), презентованих жестовою мовою.
Для створення рівних умов під час складання іспиту Комісія підготувала необхідні адаптаційні матеріали: роз’яснення щодо процедури складання іспиту в паперовій формі та відеоінструкцію щодо процедури складання іспиту, записану жестовою мовою (для претендентів – осіб із порушенням слуху).
У 2024 році на запити претендентів – осіб з інвалідністю Комісія віднайшла технічно-організаційні можливості та забезпечила створення спеціальних умов для складання іспиту на рівень володіння державною мовою 15 претендентам із порушенням слуху, зору чи мовлення.
Важливим кроком стало започаткування роботи над проєктом стандарту державної мови «Термінологія безбар’єрності». У травні 2025 року рішенням Комісії утворена робоча група під головуванням Тетяни Ломакіної, радниці-уповноваженої Президента України з питань безбар’єрності, до якої увійшли представники органів влади, громадських організацій та мовознавці.
Комісія сприяє формуванню в суспільстві культури безбар’єрності. У Комунікаційній програмі на 2025 рік одним із ключових повідомлень визначено: «Комісія дбає про створення та забезпечення спеціальних умов для складання іспитів на рівень володіння державною мовою претендентами-особами з інвалідністю», цей принцип роботи послідовно висвітлений у численних інтерв’ю та публікаціях на власних і зовнішніх каналах комунікації.
Україна має стати інклюзивною державою – державою всіх і для всіх. Це завдання вимагає комплексних зусиль від усіх інституцій та суспільства загалом. Створення безбар’єрного простору – це не лише технічні рішення чи нормативні акти. Це питання людяності, поваги та готовності бачити в кожній людині рівноправного громадянина, який будує повноцінне життя.
Досвід Комісії доводить: справжні зміни відбуваються тоді, коли за кожним рішенням стоять люди, готові бачити потреби інших і діяти заради них. Тільки поєднавши професіоналізм із людяністю, ми зможемо забезпечити всім громадянам України можливість реалізовувати свої права і свободи повною мірою.