• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
Державна мова - чинник національної безпеки України!
опубліковано 19 грудня 2024 року о 16:21

Пріоритетом мовної політики в Україні має бути утвердження і розвиток української мови як головного фактора ідентичності української нації, – наголосила під час круглого столу «Мова на часі. Виклики і завдання державної мовної політики» Голова Національної комісії зі стандартів державної мови Юлія ЧЕРНОБРОВ.

Важлива роль у цьому належить інституціям, які вперше в Україні були створені відповідно до Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», зокрема Національній комісії зі стандартів державної мови. З огляду на повноваження Комісії, будь-яке послаблення її організаційного чи фінансового забезпечення, що може призвести до зменшення обсягу виконуваних завдань, буде послабленням позицій української мови як державної.

Юлія ЧЕРНОБРОВ наголосила на позитивних результатах діяльності Національної комісії зі стандартів державної мови щодо реалізації державної мовної політики, а саме: започаткуванні й затвердженні стандартів державної мови у співпраці з науковими інституціями Національної академії наук України, Національної академії правових наук України та закладами освіти, удосконаленні процедури іспиту та забезпеченні його доступності, системних заходах для дотримання об’єктивності, надійності, достовірності результатів.

Однак робота Комісії унаочнює низку проблем щодо реалізації мовної політики Української держави:

1. Недостатній рівень координації дій різних центральних органів державної влади та випадки затвердження нормативних документів без процедури погодження, що призводить до ситуації організаційної та правової невизначеності, коли, по-перше, положення одного закону дублюють, звужують або й прямо суперечать приписам іншого, а по-друге, дають підстави різним центральним органам виконавчої влади втручатися в процес напрацювання стандартів державної мови, довільно трактувати потребу в їх затвердженні, заявляти про їх непотрібність чи неактуальність.

2. Недотримання з боку органів влади чинного Українського правопису, що відповідно не сприяє формуванню поваги до мовних норм у суспільстві загалом. Неможливо вимагати від громадян України дотримуватися імперативних правописних правил, якщо на сайті Верховної Ради України або на сайті Кабінету Міністрів України є зразки написання, які порушують норму.

Для посилення ефективності державної мовної політики в Україні Юлія ЧЕРНОБРОВ запропонувала:

1. Налагодити координацію діяльності різних центральних органів державної влади, які реалізують державну мовну політику.

2. Посилити кадрове, фінансове та організаційне забезпечення реалізації повноважень Національної комісії зі стандартів державної мови.

3. Забезпечити неухильне застосування норм чинного Українського правопису в документах та на офіційних вебсайтах усіх органів влади.


Визнання проблеми – це перший крок до її вирішення. Перелік проблем не має на меті показати, як погано, а привернути увагу до того, ЯК можна зробити краще!

Українська мова завжди на часі!

Вона – запорука єдності та національної безпеки України!


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux