Комісія забезпечила 6200 місць у 52 уповноважених установах для складання іспитів на рівень володіння державною мовою в березні. Усі місця були заповнені впродовж перших днів місяця. Ураховуючи численні звернення громадян, які бажають підтвердити свій рівень володіння державною мовою, Комісія відкрила 205 додаткових місць у центрах іспитування уповноважених установ.
Комісія провела 9 засідань, де розглядали питання, пов’язані з напрацюванням стандартів державної мови та процедурою складання іспиту на визначення рівня володіння державною мовою, зокрема: встановлення результатів складання іспиту, розгляд скарг, зміна повноважень інструкторів та екзаменаторів Комісії, удосконалення процедури визначення рівня володіння українською мовою та багато інших питань. За підсумками засідань ухвалено 59 рішень, з якими можна ознайомитися на офіційному вебсайті Комісії.
За результатами складених іспитів у березні Комісія видала 5790 державних сертифікатів про рівень володіння державною мовою особам, які зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків, а також 21 державний сертифікат особам, які мають намір набути громадянство України. Відмовлено у видачі державних сертифікатів про рівень володіння державною мовою 78 особам.
3695 осіб, які зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків, підтвердили рівень вільного володіння державною мовою.
Комісія продовжує робочі зустрічі з представниками закордонних та українських установ для обговорення питань міжнародної та української практики оцінювання мовних навичок і визначення рівня володіння мовою як іноземною, зокрема й українською, з метою врахування потреб та очікувань зацікавлених сторін під час напрацювання сертифікаційного іспиту з української мови як іноземної. 4 березня 2025 року відбулася робоча зустріч «Мовне оцінювання: від національного досвіду до європейських стандартів». Голова Комісії Юлія Чернобров підкреслила актуальність урахування міжнародного досвіду під час запровадження сертифікаційного іспиту з української мови як іноземної та гуртування фахової спільноти навколо цього процесу. Участь у заході взяли представники Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою НУ «Львівська політехніка», Львівського національного університету імені Івана Франка, Українського католицького університету, Донецького національного університету імені Василя Стуса, Школи українознавства імені Тараса Шевченка (США), Університету Індіани (США), Польської академії наук, Університетів Вікторії та Манітоби (Канада). Ключовими темами зустрічі були міжнародні системи оцінювання рівня володіння мовою; стандартизування мови як іноземної; сертифікація з української мови як іноземної для дітей; використання ШІ під час тестування з української мови як іноземної.
Про англізми, їх уживання, захист державної мови від надміру запозичень, стан української мови в умовах війни говорила Голова Комісії Юлія Чернобров в ефірі Українського радіо 6 березня 2025 року. Прослухати ефір
12 березня 2025 року відбувся публічний звіт Голови Комісії Юлії Чернобров, під час якого було обговорено результати діяльності за 2024 рік, зокрема запровадження нової структури іспиту, створення належних умов доступу до іспитових аудиторій для осіб з інвалідністю, забезпечення претендентів із порушеннями слуху, зору, мовлення спеціально адаптованими іспитовими завданнями, відповідальність за безпеку всіх учасників іспиту, затвердження Стандарту державної мови «Українська мова як іноземна. Рівні загального володіння А1 – С2», напрацювання стандарту правничої термінології в галузі конституційного права та стандарту з термінології у сфері безпеки державного кордону; визначено потреби щодо напрацювання стандартів української термінології у сфері права, кібербезпеки, медицини, а також військової галузі. У центрі уваги діяльності Комісії на 2025 рік – підвищення якості іспитів на рівень володіння державною мовою та напрацювання стандартів української термінології.
Комісія разом з уповноваженими установами посилює роботу над забезпеченням рівного доступу до іспитів усім претендентам. Голова Комісії Юлія Чернобров, член Комісії Ольга Новікова та ректор Київського національного університету будівництва і архітектури Олексій Дніпров оглянули нову інклюзивну аудиторію та адаптовані матеріали для складання іспиту особами з інвалідністю.
18 березня 2025 року відбулася робоча зустріч у межах ініціативи Національної комісії зі стандартів державної мови «Мовне оцінювання: від національного досвіду до європейських стандартів». У заході взяли участь запрошені експерти Школи української мови та культури Українського католицького університету. Під час зустрічі було обговорено досвід іспитування з української мови як іноземної Українського католицького університету, розглянуто особливості лексичного профілю з української мови як іноземної «Пульс», визначено перспективи співпраці з Association of Language Testers in Europe.
21 березня 2025 року Голова Комісії Юлія Чернобров та члени Комісії Ольга Новікова й Володимир Мозгунов взяли участь у навчальному семінарі для державних службовців вищого корпусу державної служби за програмою «Безбар’єрність під час формування та реалізації політики». Захід було спрямовано на впровадження принципів безбар’єрності на всіх рівнях державного управління.
27 березня рішенням Комісії утворено робочу групу з напрацювання проєкту стандарту державної мови «Медична термінологія. Термінологія у сфері фізичної реабілітації» та затверджено її персональний склад.
Комісія припинила використання Telegram як каналу зовнішньої комунікації.
Комісія забезпечила 6655 іспитових місць в центрах іспитування уповноважених установ для складання іспиту на визначення рівня володіння державною мовою у квітні 2025 року. Реєстрація відбувається на іспитовій платформі https://exam.mova.gov.ua/.