11 листопада 2024 року в Українському національному інформаційному агентстві «Укрінформ» відбулася панельна дискусія на тему: «Мова як національний інструмент єдності та ідентичності» у межах Культурно-просвітницької платформи до Дня української писемності та мови. У заході взяла участь Голова Національної комісії зі стандартів державної мови Юлія Чернобров. Організатором виступило Міністерство культури та стратегічних комунікацій, запропонувавши до обговорення кілька надважливих питань:
1. Роль української мови у формуванні та збереженні національної ідентичності.
2. Вплив війни на використання української мови в побуті та медіа.
3. Ініціативи та проєкти для підтримки української мови в Україні та за кордоном.
Під час дискусії Юлія Чернобров звернула увагу на те, що відповідно до мовної ситуації держава формує мовну політику, яка повинна мати теоретичне й ідеологійне підґрунтя, брати до уваги досягнення й недоліки попередніх років. Від 1991 року кілька державних програм розвитку української мови не були реалізовані. І причина в тому, що не були визначені державні інституції, відповідальні за виконання таких програм.
Юлія Чернобров наголосила, що Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» докорінно змінив ситуацію. Він чітко визначив відповідальних за національно-мовне будівництво. Сьогодні політика щодо опанування державної мови має стимули, одним із яких є вимога підтвердити рівень володіння державною мовою для охочих обійняти посади державної служби або набути громадянство України.
Голова Національної комісії зі стандартів державної мови зауважила, що виконання Державної цільової національно-культурної програми забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на період до 2030 року є одним із пріоритетів діяльності Комісії, поінформувала учасників панельної дискусії про заплановані заходи щодо виконання завдань цієї програми, зокрема напрацювання й затвердження стандартів державної мови, створення програм з української мови для працівників органів влади та місцевого самоврядування.
У дискусії взяли участь: Андрій Наджос – заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій України з питань європейської інтеграції; Тарас Кремінь – Уповноважений із захисту державної мови; Наталія Цмоць – Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні; Юрій Пероганич – український громадський діяч у галузі інформаційно-комунікаційних технологій, культури та освіти, генеральний директор Асоціації підприємств інформаційних технологій України, співзасновник громадської організації «Вікімедіа Україна»; Наталія Кривда – голова Наглядової ради Українського культурного фонду; Дмитро Хоркін – Генеральний продюсер Українського радіо; Тарас Шамайда – журналіст, український громдський діяч, експерт у мовному питанні в Україні, співкоординатор руху добровольців «Простір свободи»; Ольга Чібісова – виконавча директорка, співзасновниця проєкту Strichka; Анжеліка Рудницька – співачка, телеведуча, художниця, науковиця, письменниця, громадська діячка, волонтерка, президентка мистецької агенції «Територія А», заслужена артистка України; Сергій Стуканов – український журналіст, радіоведучий, публіцист, громадський діяч, ведучий Українського радіо, керівник аналітичного центру контент-аналізу.