• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
5 РОКІВ ШЛЯХУ: ЗДОБУТКИ, ПРОБЛЕМИ, ПЕРСПЕКТИВИ
опубліковано 06 листопада 2024 року о 16:41

06 листопада 2019 року Кабінет Міністрів України утворив Національну комісію зі стандартів державної мови

П’ять років ‒ це період становлення й розвитку, який дає змогу говорити про здобутки, окреслювати проблеми, думати про перспективи, розширювати горизонти діяльності задля збереження та розвитку української мови як державної.

Про це говорили під час брифінгу в Українському національному інформаційному агентстві «Укрінформ» Голова Національної комісії зі стандартів державної мови Юлія Чернобров, члени Національної комісії зі стандартів державної мови Ольга Гриценко, Данута Мазурик та Ольга Новікова.

Голова Національної комісії зі стандартів державної мови Юлія Чернобров розпочала зустріч вітальною промовою, в якій звернулася до всіх, хто працював і працює у Національній комісії зі стандартів державної мови, та подякувала їм за сумлінну працю і значний внесок у збереження та розвиток української мови як державної.

Національну комісію зі стандартів державної мови створено для виконання низки завдань, одним із яких є організація іспитів на рівень володіння державною мовою для осіб, які зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків, та для тих, хто має намір набути громадянство України. Національна комісія зі стандартів державної мови гідно впоралася із цим завданням і 16 липня 2021 року відбувся перший іспит. На сьогодні в двадцяти одному регіоні України 54 заклади освіти функціонують як уповноважені установи, які забезпечують проведення іспитів на рівень володіння державною мовою та перевірку й оцінювання їх результатів. Віримо, що іспитові аудиторії незабаром будуть працювати по всій території нашої Держави.

Про вдосконалення змісту іспиту, постійну роботу щодо підвищення рівня якості оцінювання детально розповіла під час брифінгу член Національної комісії зі стандартів державної мови Данута Мазурик. Вона акцентувала увагу на прозорості процедури оцінювання окремих частин іспитової роботи, застосуванні новітніх технологій, наголосивши на важливості роботи екзаменаторів – викладачів закладів вищої освіти, надійних партнерів Національної комісії зі стандартів державної мови у виконанні норм Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Удосконаленню процесу іспитування сприяє те, що Національна комісія зі стандартів державної мови відповідально ставиться до розгляду звернень громадян щодо оскаржень результатів іспиту на рівень володіння державною мовою і постійно працює над упровадженням нових форм іспиту, оновленням іспитових завдань, удосконаленням критеріїв оцінювання, коригуванням вимог до уповноважених установ. Апарат Національної комісії зі стандартів державної мови постійно відстежує перебіг іспитового процесу з метою контролю за дотриманням норм доброчесності з боку всіх його учасників.

Одним із надважливих завдань, яке Національна комісія зі стандартів державної мови виконала протягом 2023‒2024 рр., стало забезпечення безбар’єрного простору в іспитових аудиторіях. Про це детально розповіла член Національної комісії зі стандартів державної мови Ольга Новікова. Вона наголосила на вимогах Конституції України, окремих законів, які гарантують рівні права громадянам-особам з інвалідністю. Ольга Новікова подякувала партнерам ‒ органам державної влади, громадським організаціям, які допомогли у розв’язанні конкретних питань: створенні відеороликів з інструкціями до іспиту, викладених жестовою мовою; друкуванні матеріалів іспиту рельєфно-крапковим шрифтом Брайля; перекладі завдань іспиту жестовою мовою; залученні (за потреби) перекладачів жестової мови або спеціальних асистентів. Вона також наголосила на тому, що для забезпечення доступності до іспитових аудиторій Національна комісія зі стандартів державної мови доповнила критерії призначення уповноважених установ новими вимогами.

Про роботу Національної комісії зі стандартів державної мови в царині напрацювання та затвердження стандартів державної мови детально розповіла Голова Національної комісії зі стандартів державної мови Юлія Чернобров, зробивши акцент на співпраці в цій сфері з науковими інституціями та фаховою спільнотою. Юлія Чернобров наголосила на затвердженні фундаментальних документів, які дозволяють зробити процедури у сфері стандартизації прозорими, зрозуміли і чіткими, зокрема в процесі напрацювання і затвердження стандарту державної мови «Українська мова як іноземна. Рівні загального володіння А1 ‒ С2», який набув чинності 6 вересня 2024 року. Системний підхід дозволив Національній комісії зі стандартів державної мови стати майданчиком для напрацювання нових проєктів: стандартів державної мови «Правнича термінологія. Термінологія конституційного права» та «Термінологія у сфері безпеки державного кордону». До складу робочих груп увійшли представники різних наукових шкіл у зазначених галузях.

Юлія Чернобров наголосила на законотворчій діяльності Національної комісії зі стандартів державної мови, повідомивши, що її фахівці зараз долучені до опрацювання проєкту змін до законів України, які дозволять Національної комісії зі стандартів державної мови стати національним організатором процесу сертифікації з української мови як іноземної.

Юлія Чернобров подякувала Кабінету Міністрів України, Міністерству освіти і науки України, Уповноваженому із захисту державної мови та його Секретаріату, Національному агентству України з питань державної служби, Національній академії наук України, Інституту української мови НАН України, Інституту мовознавства імені О. О. Потебні НАН України, Національній академії правових наук України, Центру правничої термінології, Інституту держави і права імені В. М. Корецького НАН України, Українському центру оцінювання якості освіти, Вищій школі публічного управління, представникам закладів освіти, органів влади та наукових інституцій, які виявляють ініціативу і працюють над створенням стандартів державної мови або надають обґрунтовані пропозиції; уповноваженим установам, у яких відбуваються іспити на рівень володіння державною мовою; інструкторам іспитових аудиторій, які забезпечують усім громадянам умови для рівного доступу до іспиту; екзаменаторам, які проводять достовірне та неупереджене оцінювання досягнень претендентів.

Підсумовуючи сказане, Юлія Чернобров не оминула проблемних аспектів в діяльності Національної комісії зі стандартів державної мови як центрального органу виконавчої влади зі спеціальним статусом і висловила впевненість, що співпраця з владними, науковими, освітніми інституціями та громадськими організаціями й надалі буде плідною, конструктивною та забезпечить успішне виконання завдань законодавства України.

Презентація

Запис



Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux