Національна комісія зі стандартів державної мови (далі – Комісія) нагадує, що стаття 9 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» визначає перелік осіб, які зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків.
Документом, який засвідчує рівень володіння державною мовою цих осіб, є державний сертифікат про рівень володіння державною мовою (серія УМД) (далі – державний сертифікат), що видає Комісія. Будь-яка особа може отримати державний сертифікат тільки за результатами успішно складеного іспиту на рівень володіння державною мовою (далі – іспит).
Процедура складання іспиту передбачає три блоки завдань: тестові завдання письмової частини іспиту (30 тестових завдань), 1 завдання відкритого типу письмової частини іспиту (написання тексту на визначену тему) та 1 завдання відкритого типу усної частини іспиту (монологічне висловлювання). Іспит проходять із використанням засобів інформаційно-комунікаційної системи «Іспитова система для визначення рівня володіння державною мовою» (далі – ІКС «Іспитова система») у формі анонімного комп’ютерного онлайн-іспиту.
За результатами складення іспиту максимально можна отримати 102 бали: 47 балів за тестову частину, 37 балів за написання тексту на визначену тему, 18 балів за монолог монологічне висловлювання.
Установлення результатів. Результат іспиту встановлюють на підставі підрахунку балів за письмову та усну частини іспиту та перетворення їх у відсотки від 0 % до 100 %.
Оцінювання завдань письмової та усної частин іспиту здійснюють за єдиними критеріями.
Перевірка та оцінювання виконаних тестових завдань іспиту здійснюється автоматично, за результатами чого в ІКС «Іспитова система» формується електронний протокол перевірки.
Перевірку та оцінювання завдань відкритого типу іспиту (написаного тексту на визначену тему та виголошеного монологічного висловлювання) здійснюють екзаменатори (члени іспитової комісії), яких шляхом випадкового вибору обирає ІКС «Іспитова система» із Переліку екзаменаторів Комісії, затвердженого рішенням Комісії від 28 липня 2021 року № 53.
Увага! Жоден екзаменатор не може довільно обирати завдання, яке перевірятиме, і ніяк не може вплинути на те, чия робота йому надійде на перевірку!
Результат іспиту встановлюють у такому співвідношенні: результат за тестові завдання письмової частини становить 40 % у загальному результаті, результат за завдання відкритого типу письмової частини становить 30 % у загальному результаті, результат за усну частину становить 30 % у загальному результаті.
Важливо! Особи, які зобов’язані застосовувати державну мову під час виконання службових обов’язків, мають володіти державною мовою на рівні вільного володіння першого ступеня або на рівні вільного володіння другого ступеня.
Особа, яка зобов’язана володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків, отримує державний сертифікат рівня вільного володіння першого ступеня, якщо за результатами складення іспиту вона набрала від 70 % до 89 % від максимально можливого результату.
Особа, яка зобов’язана володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов'язків, отримує державний сертифікат рівня вільного володіння другого ступеня, якщо за результатами складення іспиту вона набрала від 90 % до 100 % від максимально можливого результату.
Комісія ухвалює рішення про встановлення результатів складання іспиту на визначення рівня володіння державною мовою не пізніше 15 календарних днів від дати складення іспиту.
Запис про видачу державного сертифіката Комісія робить у Реєстрі державних сертифікатів не пізніше наступного дня після встановлення результатів іспиту.
Державний сертифікат діє безстроково.
З метою отримання державного сертифіката вперше або підвищення визначеного рівня володіння державною мовою особа може повторно складати іспит необмежену кількість разів, але не частіше одного разу на чотири місяці.
Бажаємо успіху!