Безбар’єрність – нова надважлива цінність українського суспільства як під час війни, так і в період повоєнної відбудови. Більшість українців вважає, що створенням безбар’єрного простору має займатися держава. Для цього потрібно долати наявні бар’єри невлаштованого соціуму, удосконалювати законодавчі документи, змінювати ставлення суспільства до проблеми інвалідності.
Національна комісія зі стандартів державної мови (далі – Комісія) як центральний орган державної влади керується Законом України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», відповідно до якого Комісія зобов’язана забезпечувати рівні права для складання іспиту на рівень володіння державною мовою для всіх претендентів, зокрема й для претендентів – осіб з інвалідністю.
З метою реалізації рівності прав людей з інвалідністю на повноцінне життя в суспільстві Комісія напрацювала такі документи:
1. Положення про створення спеціальних умов для складення іспиту на рівень володіння державною мовою претендентами – особами з інвалідністю. Це перший в Україні подібний документ.
Положення визначає організаційно-методичні засади створення спеціальних умов для складення іспиту на рівень володіння державною мовою претендентами – особами з інвалідністю. Спеціальними умовами для складення іспиту є: безперешкодний доступ претендентів – осіб з інвалідністю до території та приміщення уповноважених установ, у яких відбувається складення іспиту на рівень володіння державною мовою; адаптаційні матеріали, необхідні для складення іспиту претендентами – особами з інвалідністю; допомога асистента – особи, визначеної окремим рішенням Комісії; додатковий час (за необхідності).
2. Адаптаційні матеріали, необхідні для складення іспиту претендентами – особами з інвалідністю:
3. Нові вимоги до розташування, обладнання та функціонування іспитової аудиторії для забезпечення рівного доступу до участі в іспитах на рівень володіння державною мовою претендентам – особам з інвалідністю додано до Порядку призначення уповноважених установ, які забезпечують проведення іспитів на рівень володіння державною мовою та перевірку й оцінювання їх результатів. На сьогодні всі уповноважені установи забезпечують виконання таких вимог.
У 2024 році на запити претендентів – осіб з інвалідністю Комісія віднайшла технічно-організаційні можливості та забезпечила створення спеціальних умов для складання іспиту на рівень володіння державною мовою 15 особам.
Висловлюємо щиру вдячність Міністерству соціальної політики України, Уповноваженому із прав людини, Громадській організації «Громадський рух «Соціальна єдність»» (та особисто Олегові Чебаненку), Всеукраїнській громадській організації осіб з інвалідністю зі слуху «Українське товариство глухих» (та особисто Ірині Чепчиній), перекладачеві жестової мови Марині Лиферовій, радниці з питань безбар’єрності в Ресурсному центрі безбар’єрної України Ользі Свєт, іншим установам та організаціям за корисні поради та рекомендації щодо створення системи взаємодії для забезпечення рівних прав та можливостей!