16 липня 2021 року в Українському національному інформаційному агентстві «Укрінформ» відбувся брифінг Національної комісії зі стандартів державної мови, присвячений старту іспитування на рівень володіння державною мовою.
Голова Комісії Орися Демська зазначила, що іспит розпочався у визначений Законом України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» строк – реєстрацію було відкрито в 00.01 16 липня 2021 року на платформі. Підготовка до проведення іспиту відбувалася за такими ключовими напрямами: юридичним (розробка низки нормативно-правових актів, їх погодження і реєстрація), організаційним (створення мережі іспитових аудиторій по всій Україні), змістовим (створення Банку тестових завдань, програмного забезпечення спеціально для потреб іспиту).
Членкиня Комісії Ольга Шевчук-Клюжева повідомила, що Комісія завчасно опублікувала інформацію про програми іспитів, порядок їхнього проведення, представила громадськості зразки іспитових робіт, а також надала рекомендації як підготуватися до складання іспиту на визначення рівня володіння державною мовою (як для громадян України, так і для осіб, які мають намір набути громадянство України). «Сьогодні станом на 9.00 в системі іспитування зареєструвалося 227 осіб, а перед брифінгом ця цифра дійшла до 348 осіб», – додала вона.
«Щодо поетапного плану відкриття реєстрації на наступні дати, то тут варто зауважити, що мережа іспитових аудиторій постійно розширюється і це передбачає внесення змін до часових слотів, що стають доступними для реєстрації та іспит. Таке додавання ми будемо робити поступово, щоб уникнути пікового навантаження на систему», – зауважив член Комісії Ілля Данилюк. Він повідомив, що під час апробації були протестовані певні елементи системи іспитування та відпрацьовані дії у разі несанкціонованого втручання у роботу системи. Пропускна спроможність іспитової системи наразі становить до 1000 осіб на добу. Пан Данилюк наголосив, що усі іспитові аудиторії обладнані з дотриманням протиепідемічних заходів. Це істотно впливає на кількість місць в аудиторіях, адже між претендентами має бути соціальна дистанція.
«Тепер усіх охочі зможуть отримати сертифікат про рівень володіння державною мовою, який діє безстроково. Це нова сторінка в історії державної мови і ще один крок на шляху розбудови системної державної мовної політики», – підсумувала голова Комісії Орися Демська.
Повне відео брифінгу доступне за покликанням