15 квітня 2025 року відбулося чергове засідання колегії Національної комісії зі стандартів державної мови за головування Юлії Чернобров, Голови Національної комісії зі стандартів державної мови.
Колегія розглянула такі питання:
1. Про підсумки роботи Національної комісії зі стандартів державної мови у 2024 році.
2. Міжнародна діяльність Національної комісії зі стандартів державної мови: підсумки та перспективи.
3. Напрацювання стандарту державної мови з термінології у сфері кібербезпеки: проблемні питання.
Голова Комісії Юлія Чернобров ознайомила учасників заходу з результатами роботи Національної комісії зі стандартів державної мови у 2024 році, акцентуючи увагу на важливих етапах виконання Державної цільової національно-культурної програми забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на період до 2030 року, зазначила практичні кроки щодо утвердження української мовної норми у справочинстві вищих органів влади, схарактеризувала діяльність щодо встановлення стандартів державної мови, у якій Комісія знайшла підтримку й об’єднала зусилля науковців і практиків різних галузей, тощо (докладно із цією інформацією можна ознайомитися за покликанням).
Член Комісії Ольга Гриценко поінформувала присутніх про основні результати й перспективи міжнародної діяльності Національної комісії зі стандартів державної мови, основним завданням якої є збереження та популяризація української мови в Україні та за кордоном. Відповідно, міжнародна діяльність 2024 – початку 2025 року була реалізована через
участь Комісії як асоційованого члена в діяльності ALTE, зокрема підписання Угоди про асоційоване членство, планування подальшої співпраці через нову програму «ALTE Associate Membership PLUS Programme», участь у навчальних курсах Асоціації,
робочі консультативні зустрічі «Мовне оцінювання: від національного досвіду до європейських стандартів» із представниками міжнародних інституцій з метою обміну досвідом щодо іспитування з мови як іноземної,
участь у роботі переговорної групи з метою підготовки до двосторонньої зустрічі України та Європейської Комісії в межах здійснення офіційного скринінгу відповідності законодавства України праву ЄС за переговорним розділом 26 «Освіта та культура»,
подання пропозицій для участі в міжнародних проєктах, зокрема TAIEX,
налагодження зв’язків з міжнародними організаціями з метою обміну досвідом у сфері напрацювання стандартів та організації мовних іспитів.
Про напрацювання стандарту державної мови з термінології у сфері кібербезпеки розповіла Анастасія Вавіленкова, завідувачка кафедри кібернетичної безпеки Центру кібербезпеки Навчально-наукового інституту інформаційної безпеки та стратегічних комунікацій Національної академії Служби безпеки України.
Робота над стандартом державної мови розпочалася із затвердження технічного завдання й виокремлення розділів проєкту стандарту відповідно до основних напрямів сфери кібербезпеки, які охоплюють діяльність, спрямовану на захист життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства та держави, національних інтересів України у кіберпросторі, основних цілей, напрямів та принципів державної політики, повноважень державних органів, підприємств, установ, організацій, осіб та громадян у сфері кібербезпеки та основних засад координації їхньої діяльності з кібербезпеки. Усім членам робочої групи вдалося досягти консенсусу та виокремити 12 тематичних розділів проєкту стандарту. На сьогодні сформовано попередній перелік термінів і понять у межах кожного розділу.
Питання національних та міжнародних джерел напрацювання стандарту державної мови «Термінологія у сфері кібербезпеки» окреслив Карен Ісмайлов, кандидат юридичних наук, доцент, підполковник поліції, заступник начальника 5-го відділу (інформаційних технологій та програмування в південному регіоні) (м. Одеса) 3-го управління (інформаційних технологій та програмування) Департаменту кіберполіції Національної поліції України.
В обговоренні питань засідання взяли участь Тарас Кремінь, Уповноважений із захисту державної мови, Сергій Головатий, керівник Центру правничої термінології Національної академії правових наук України, доктор юридичних наук, член-кореспондент Національної академії правових наук України, Богдан Ажнюк, директор Інституту мовознавства імені О. О. Потебні Національної академії наук України, Ніна Горголюк, заступник директора з наукової роботи Інституту української мови Національної академії наук України, Богдан Стасюк, доцент кафедри перекладу, прикладної та загальної лінгвістики Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка, Ольга Мердова, завідувач кафедри адміністративно-правових дисциплін Донецького державного університету внутрішніх справ та інші.
Комісія вдячна членам колегії та всім запрошеним за активну громадянську позицію, фахові консультації та небайдужість до питань збереження й розвитку української мови!